Ev Yapımı Kolay Kimçi Tarifi; 3 günde hazır, probiyotik deposu turşu

kimchi9

Bahar kapıda, yazdan hazırlanan turşular yavaş yavaş tükeniyor.

Bizim evde turşu çok tüketiliyor. Hele yavrucuk, çerez niyetine turşu yiyor. Onun turşuları özel, neredeyse tuzsuz ve kendi probiyotiklerimle mayalanmış, sadece sebze, tamamen katkısız.

Bu kış tek başına iki küçük bir büyük kavanoz turşuyu yedi. son havuç salatalık- karışık turşusunun dibi göründü. O yüzden hemen iki kavanoz çabuk turşu kurdum bu hafta sonu.

Bir kavanoz sauerkraut bir kavanoz kimçi.

İkisi de en pratik yöntemle ve 3 günde yemeye hazır olacaklar. Kolaycacık hazırlanıyor, çabucak yeniliyor daha ne olsun?

Kimçi (kimchi, gimçi, gimchi veya kimchee) bizim dilimize en uygun şekilde turşu diye çeviriliyor ama aslında bambaşka bir sofra kültürü. (ve bu arada “çiiiizz” gibi bir gülümseme kelimesi “fotoğrafı çekiyorum hadi “kimçiiii”)

Kore mutfağının ana tatlarından biri bu fermente cocuk. Ben bir arkadaşımın uzakdoğulu yengesi sayesinde tanımıştım kimchi’yi. Çok sağlam antibiyotik, probiyotik özelliği var.

Tam usulünce yaparsan yapılışı oldukça zahmetli. Özel kimçi yapım kapları ve hatta o kapların içine oturduğu kocaman özel kimçi saklama dolapları var, buzdolabı gibi.

Çok fazla türü var kimchi’nin. Dolayısıyla aslında genel bir ad bu, bizdeki turşu gibi. Tek bir usul tek bir tarif ya da malzeme listesi yok. Korede kimchi zamanı geldimi tıpkı bizdeki bayram öncesi toplaşıp sarma sarılan komsu partileri veya gün öncesi mantı açma partileri gibi kimçi partisi yapıyorlar. Adı gimjang, bir kaç aile birleşiyor ve kova kova malzemeyle bir sezonluk kimchi hazırlıyorlar.

Aslında turşu olarak çevrilse de dilimize, yapılışı ve yenilme şekli anlatılınca ben”bu bildigin yaşayan salata dostum” diye gecirdim icimden.

Neyse ki bana anlatan ve tattıran vejetaryendi de deniz ürünleri veya başka hayvani ürünler katılan kısımları atlamış yaparken. Yoksa içine karides bile koyduklarından bahsetti, şaşakaldım. Çok kokarmış, her şeye sinermiş kokusu öyle bol soğanlı karidesli midyeli falan yapınca.

En ağır kokanı en iyisidir dedi yenge, bişi diyemedim tabi.

Korelilerin sidikli kontesi bu kimçi 🙂 ne kadaarr kokarsak o kadar iyi 🙂

Çok besleyici olduğu, hatta korelilerin pürüzsüz ciltlerini ve sağlıklı bedenlerini kimçiye borçlu olduğu söyleniyor.
Aşağıda tarifini vereceğim kolay kimçi’nin malzemeler kısmını ben bastan revize ettim ama yöntem koreli yengeye ait ve en kolay böyle doğrayıp yapabilirsin dedi. O zamandan bu yana arasıra yapıyorum ve gerçekten tadını sevdiğim çok hafif hoş bir kaşık turşusu oluyor.

Eğer değişik tatları denemeyi seviyorsanız hoşunuza gideceğini umuyorum. Benim balkusum bayılıyor. Bense en çok, o yerken onu izlemeyi seviyorum.

Çok konuştum 🙂 tarife gelecek olursak

 

************

kimchi3

yazının tamamını oku

Reklamlar

One Reply to “Ev Yapımı Kolay Kimçi Tarifi; 3 günde hazır, probiyotik deposu turşu”

  1. Annem annanem ve ailemizin diger üyeleri armut turşusu yapardi cok degil 10 yil once kocaman armut bahcemizden. Tuz ve hakiki bal ve su ile yaparlar Allahim o lezzeti bulamiyorum bir daha. Niye anlattiniz derseniz kimcideki armutu gorunce anilarim canlandi😊

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.